Wszystkie
Tylko dostępne
Wszędzie
Wszędzie
Tytuł
Autor
Wydawca
Szukaj
Kategorie
Hit dnia
Koszty wysyłki
Koszty przesyłek pocztowych w księgarni NaszaSzkolna.pl
Biuro obsługi klienta
Jesteśmy do Państwa dyspozycji

od poniedziałku do piątku
w godzinach 10 - 18

w soboty
w godzinach 09 - 14
Telefontel. 43 826 34 44
Emailsklep@naszaszkolna.pl
F.H.U.VIP Ignacy Potapski jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki "Certyfikat dla małych księgarni".
 
 
F.H.U.VIP Ignacy Potapski jest beneficjentem programu własnego  Instytutu Książki "Certyfikat dla małych księgarni" 
 

Certyfikat dla małej księgarni 2023-2024 księgarnia kielce

 
 
Newsletter

Produkt

Granice dyscyplin - arne w humanistyce
Ean: 9788360636022,
Isbn: 83-60636-02-8
Oprawa: broszura
Ilość stron: 215
Wymiary: 15x22,5
Data wydania: 2006

W polu semantycznym rzeczownika „dyscyplina” znajduje się nie tylko tradycyjne pojęcie dziedziny nauki. „Dyscyplina” denotuje również umiejętność lub przymus panowania nad chaosem w procesach myślowych, a także konieczność podporządkowania się zasadom obowiązującym w określonej społeczności czy instytucji. Nie przypadkiem zatem desygnatem terminu ‘dyscyplina’ jest również krótki bat, narzędzie służące do karnego powściągania nadmiernych fantazji tych, którzy próbowaliby przełamywać obowiązujące granice.

Dyscyplinę można utrzymywać. Łamiąc bariery postawione na drodze intelektualnych wędrówek, można też jednak popełniać przeciwko niej wykroczenia. W teorii, a przede wszystkim w praktyce współczesnej humanistyki coraz częściej zauważamy, że granice dyscyplin są w istocie liniami umownymi, oddzielającymi pozornie tylko różne od siebie terytoria. Mimo to dla wielu nadal wyznaczają one przestrzeń bezpiecznej tożsamości – zasięg tego, co naturalnie dozwolone i prawdziwe. W ten sposób granice dyscyplin stają się źródłem dotkliwych represji. Ci, którzy próbują pokonać podziały bez wiz i paszportów są dyscyplinująco upominani i przywoływani do porządku. Przekroczywszy je – mimo wszystko – zostają dyscyplinarne usunięci ze wspólnoty i naznaczeni piętnem obcości zasilają grono intelektualnych apatrydów.

            Organizatorzy spotkania zapraszają do dyskusji nad współczesną tożsamością polskiej humanistyki, zarówno w trybie analizy teoretycznej, jak i studiów nad indywidualnymi przypadkami. Czy dzisiejsze pokolenie humanistów potrzebuje granic dyscyplinarnych? Czy jesteśmy świadkami postępującej erozji dyscyplin, czy przeciwnie, uczestniczymy w ich budowaniu i utrwalaniu? Jakie są ewentualne przyczyny i objawy „mieszania gatunków”? Jaki jest stosunek środowisk polskich humanistów do zachodzących w kulturze ponowoczesnej zmian konceptualnych i edukacyjnych? Jaka jest zależność pomiędzy tożsamością a instytucjonalnymi ramami środowisk humanistycznych w Polsce?

Z recenzji prof. dr. hab. Andrzeja P. Kowalskiego

Cena: 24,70 zł
Cena sugerowana: 29,10 zł
Oszczedzasz: 4,40 zł
Produkt chwilowo niedostępny
Płatności
Dane kontaktowe
Naszaszkolna.pl
ul. Jana Pawła II 52
98-200 Sieradz
43 826 34 44
 
sklep@naszaszkolna.pl