Pozycja zdobyła Grand Prix w konkursie "Górska książka roku".
Ponad dwie dekady pasjonującej historii życia człowieka owładniętego obsesją zdobywania górskich ścian. Motywem przewodnim tej zaskakującej autobiografii jest kariera wspinaczkowa, ale Marek Raganowicz równie barwnie opisuje relacje osobiste i trudne życiowe wybory na tle zmieniającej się rzeczywistości społeczno-politycznej. Opowieść zaczyna się w momencie, gdy jako 22-letni student rozpoczyna swoją przygodę ze wspinaniem. Jest to początek fascynującej podróży przez różne góry i ściany (od tatrzańskich po himalajskie), wśród nietuzinkowych ludzi i niecodziennych zdarzeń, w synkopowanym rytmie jazzu oraz alternatywnego rocka. Książkę czyta się jak powieść sensacyjną z elementami baśniowo-psychodelicznymi, ale nie brakuje także wątków psychologicznych, w których bohater próbuje zrozumieć znaczenie partnerstwa we wspinaniu i życiu codziennym.
"Czytając »Zapisanego w kręgach«, zamykałem oczy. Wtedy w mojej wyobraźni pojawiały się obrazy filmowe. Rozwój wydarzeń, ich dramaturgia, punkty zwrotne – to chyba najlepsza rekomendacja. Kto wie, czy życiorys autora nie powinien być inspiracją dla dobrego kina, które pod pozorem opowieści wspinaczkowej niesie uniwersalną historię o życiu i śmierci. W tej narracji znajdziemy to, co nieoczekiwane, a co często stanowi tajemnicę naszego istnienia."
Marcin Koszałka, reżyser i operator filmowy
"»Zapisany« odsłania rewiry rzeczywistości wykraczające daleko poza kanciastość skały i pozorny banał uwikłań życiowych. Jest dla mnie czymś więcej niż książką o wspinaniu. W istocie to fascynująca i ujmująco uczciwa próba znalezienia sensu w naszym ludzkim losie."
Wojtek Kurtyka, alpinista, literat, autor wielu dróg w Himalajach
"Od tej książki trudno się oderwać, czyta się ją jednym tchem. Jest napisana życiem i pasją jej autora, z rzadko spotykaną, poruszającą szczerością. Tytułowe kręgi są początkowo marszrutą ze schroniska, trudem wspinaczki i powrotem, ale z czasem stają się każdym wyjściem z domu, wyjazdem z kraju i powrotem, a w głębszym wymiarze – kołem życia i śmierci, gdzie ta ostatnia jest, jakże często, ceną wielkiej przygody."
Jacek Ostaszewski, muzyk, kompozytor, lider zespołu Osjan, reżyser teatralny