Tom szkiców i artykułów najwybitniejszego dziś znawcy twórczości i życia Stanisława Ignacego Witkiewicza jest prawdziwym wydarzeniem. To suma ogromnej pracy, jaką prof. Janusz Degler włożył i nadal wkłada w odkrywanie Witkacego. A ponadto książka niezwykle atrakcyjna czytelniczo: wiele tu spraw nieznanych i arcyciekawych, bogaty materiał ilustracyjny.
Na szczególną uwagę zasługują trzy główne bloki tematyczne tomu. Po pierwsze: kalendarium życia i twórczości Witkacego (1918-1930), stanowiące solidny przyczynek do biografii Witkiewicza juniora. Po drugie: zbiór rozważań i materiałów biograficznych, w większości świeżo wydobytych z cienia, często zaś rewelacyjnych; przede wszystkim oparty na dokumentach z moskiewskiego Archiwum Wojskowego szkic opisujący pobyt Witkacego w Piotrogrodzie, a więc wnikający w najmniej znaną kartę biografii twórcy, osnutą tajemnicą i domysłami, stawiający życie i dzieło Witkacego w nowym świetle, oraz nieznane notatki Witkacego.
Po trzecie: korespondencja Witkacego z wieloma bliskimi twórcy osobami (m.in. Władysławem Natansonem, Kornelem Makuszyńskim, Jerzym Eugeniuszem Płomieńskim). Bogate i niezwykle ciekawe komentarze prof. Deglera do tych listów przekonują, że nie ma równie kompetentnej i rzetelnej osoby, która mogłaby się zajmować spuścizną epistolograficzną Witkacego.