W kartach pracy, oprócz typowych ćwiczeń w mówieniu i pisaniu, zamieszczono psychozabawy, ciekawostki, rebusy, zagadki, komiksy, zabawy logiczne, propozycje zajęć plastycznych i technicznych.
Wśród kart technicznych znajdują się, wyprodukowane na sztywniejszym kartonie, propozycje działań manualnych, które nawiązują do zagadnień zawartych w podręczniku, np.: szopka betlejemska, ozdoby choinkowe, pudełko, drzewo genealogiczne, nalepki, dydaktyczna gra planszowa pt. „Czy śnieg jest biały", wieńcząca trzymiesięczny cykl edukacyjny. Nauczyciel może wykorzystać grę jako sprawdzian zdobytych wiadomości lub używać jej według własnej inwencji oraz potrzeb. Tutaj też nauczyciel znajdzie karty ze sprawdzianami, wyjęte z bloku książki, które warto odebrać dzieciom na początku roku szkolnego.
Dzięki ścisłemu powiązaniu treści kart zintegrowanych z kartami matematycznymi i utworami w podręczniku w ramach tematów dnia i kolejnych bloków tematycznych, wszystkie części zestawu książek stanowią spójną całość, umożliwiającą realizowanie założeń edukacji zintegrowanej.
Pomocą w korzystaniu z tak pomyślanego kompletu książek jest system oznaczeń zawarty w podręczniku i kartach pracy. Na górze strony umieszczono kolorową belkę, oznaczającą poszczególne bloki tematyczne. Każda dwustronna karta ma swój numer. Na belkach w podręczniku zamieszczono symbol książeczki z odsyłaczami: na kratce wpisano numery kart matematycznych, a na liniach - numery kart zintegrowanych.