Takie rzeczy mogą się zdarzyć w Irlandii, Niemczech, Austrii albo gdzieś za oceanem. U nas, w religijnej Polsce, to niemożliwe! Ta książka to oparta na faktach historia zgwałconego chłopca, który wykorzystany seksualnie w dzieciństwie przez księdza proboszcza trzyma tę straszną tajemnicę pod skorupą milczenia tak długo, aż jako dorosły mężczyzna ostatecznie zmierzy się z nią i ją wyjawi. Książka Juliana Bartosza poświęcona jest temu, jak włoscy, amerykańscy, niemieccy oraz polscy watykaniści oraz duchowni i świeccy historycy Kościoła opisują i oceniają politykę Stolicy Świętej pod pontyfikatami Benedykta XV (1914-1922), Piusa XI (1922-1939), Piusa XII (1939-1958), Jana XXIII (1958-1963), Pawła VI (1963-1978) Jana Pawła I (1978), Jana Pawła II (1978-2005), Benedykta XVI (2005-2013) i wreszcie od marca 2013 roku papieża Franciszka.
Trudne sprawy tej polityki odsłaniane były stopniowo, etapami. Poważne badania zasobów Archiwum Watykańskiego rozpoczęły się za Antoniego Giuseppe Roncalliego i Giovanniego Battisty Montiniego, wlokły się w okresie, kiedy na Stolicy Piotrowej zasiadał Karol Wojtyła, przyspieszyły pod rządami Josepha Ratzingera i jak zapowiedział Jorge Mario Bergoglio mają być kontynuowane. Czyżby na światło dzienne miało wyjść coś całkiem nowego, dotychczas nieznanego? Z oczywistych względów najważniejszy przedmiot tych badań dotyczył i dotyczyć ma stanowiska papieży Piusa XI i Piusa XII wobec hitleryzmu, wobec zbrodni tego reżimu, zwłaszcza wobec Żydów.
W książce stawiane jest pytanie: czy słuszne jest, by uznać motywy milczenia Piusa XII wobec Holocaustu? I jak odnieść się do zamysłu Franciszka, by Piusa XII ogłosić świętym?
Dla polskich Czytelników równie ważne jest pytanie o stanowisko Watykanu wobec spraw polskich przed wybuchem II wojny światowej i po napaści III Rzeszy 1 września 1939 roku.
Wreszcie jest pytanie o niejednakowy stosunek Watykanu do dwóch różnych zbrodniczych systemów w „stuleciu totalitaryzmów” - hitleryzmu i stalinizmu. Treść książki została przez autora uzupełniona prowadzonymi w latach 60. własnymi badaniami w Archiwum Archidiecezjalnym we Wrocławiu.