Wandea - najcięższa zbrodnia na sumieniu Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Rewolucji, która głosiła "Wolność - Równość - Braterstwo lub śmierć". I tylko to ostatnie było prawdziowe. Śmierć. W imieniu ideałów Rewolucji poppełniono tu pierwsze w nowożytnej Europie ludobójstwo.
Halina Popławska ukazuje Czytelnikowi niezwykle żywy i sugestywny obraz wandejskiej wojny domowej. Wojny, w centrum której nieoczekiwanie znalazła się piękna rudowłosa panna Sydonia de Bellune...
Halina Popławska to autorka kilkunastu powieści, napisanych w konwencji romansu historycznego. Jej zainteresowania dotyczą głównie historii Francji, w związku z czym większość z nich toczy się na terenie tego kraju. Autorka przedstawia wydarzenia mało znane polskiemu czytelnikowi, nie zapominając jednak o rodzimych wątkach nad Sekwaną. Po III rozbiorze Polski, a zwłaszcza upadku powstania listopadowego, nastąpiła tzw. Wielka Emigracja. Ojczyznę opuścił wówczas kwiat polskiej inteligencji, z Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim na czele. Kolejne pokolenia emigrantów związały na dobre i na złe swoje losy z krajem Woltera i Napoleona. O tym opowiada Popławska, ale również o miłości i nienawiści, lojalności i zdradzie, bohaterstwie i tchórzostwie. Przygodowa fabuła osadzona w historycznych realiach to przepis autorki na dobry romans historyczny. Napisała m.in. trylogię o czasach napoleońskich, na którą złożyły się „Złamany wachlarz”, „Talerz z Napoleonem” oraz „Klawikord i róża”. Jest również autorką cyklu powieści o XVIII-wiecznej Francji – „Szpada na wachlarzu”, „Jak na starym gobelinie” i „Na wersalskim trakcie”. W swojej najnowszej książce, „Szkaplerz wandejski”, porusza temat przełomowego okresu w historii Europy, który stał się inspiracją dla pokoleń demokratów – Wielką Rewolucję Francuską. Na sztandarze „Wolność, Równość, Braterstwo”, a w tle ludzkie namiętności…