To ostatnia część serii Świat fizyki z bliska.
Podręcznik jest przeznaczony głównie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, tj. uczniów z upośledzeniem w stopniu lekkim oraz o obniżonych uzdolnieniach. Umożliwia realizację wszystkich wymagań nowej podstawy programowej, dlatego może być także używany przez uczniów bez orzeczeń, którzy jeszcze w gimnazjum są na poziomie myślenia konkretnego i potrzebują przeprowadzenia na poziom myślenia abstrakcyjnego.
Mając na uwadze specyfikę adresatów podręcznika, autorki przedzieliły małe dawki wiedzy, oparte głównie na prostych doświadczeniach możliwych do przeprowadzenia w każdych warunkach, przykładami i ćwiczeniami do samodzielnego wykonania.
Książka jest napisana w sposób bardzo przystępny (do koniecznego minimum ograniczono używanie pojęć abstrakcyjnych), a liczne ilustracje i przejrzysta grafika ułatwiają rozumienie przekazywanych treści. W podręczniku zadbano o możliwie powolny wzrost stopnia trudności.
Część 5 podręcznika Świat fizyki z bliska obejmuje dwa rozdziały: Optyka, czyli nauka o świetle i Przygotowanie do egzaminu.
Każdy rozdział kończy się podsumowaniem i testem sprawdzającym wiedzę. W ramach uzupełnienia i urozmaicenia zamieszczono również rozsypanki i krzyżówki.
Na samym końcu książki znajdują się odpowiedzi do testów i zadań.
Podręcznik ma taki sam układ jak dopuszczony do użytku szkolnego Świat fizyki. Podręcznik dla gimnazjum. Oba podręczniki mogą więc funkcjonować równolegle w klasach integracyjnych.
Podręcznik dzięki dużemu formatowi (A4) umożliwia uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wygodną pracę. Książka jest jednocześnie zeszytem ćwiczeń i zeszytem przedmiotowym, dlatego uczeń nie musi już kupować dodatkowych pozycji ani prowadzić standardowego zeszytu przedmiotowego z fizyki.