Przewodnik zawiera tekst w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.
Dwóch dziennikarzy „Gazety Wyborczej” – Piotr Cieśliński i Jerzy S. Majewski – zabierze nas na wyjątkowy spacer po Warszawie. Podążymy śladami dwukrotnej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie. Młodość spędziła ona w stolicy, do której chętnie wracała także potem, już jako znany na całym świecie naukowiec. W którym domu się urodziła? Gdzie nauczyła się podstaw chemii? Przy jakiej ulicy znajdowała się pierwsza w Polsce pracownia radiologiczna otworzona przez odkrywczynię radu i polonu? Gdzie rośnie zasadzone w 1932 r. przez noblistkę drzewo? To tylko część pytań, na które znajdziemy odpowiedzi w książce.
Spacerownik zapozna nas także z bogatym życiem Marii Skłodowskiej-Curie, a samą noblistkę ukaże jako kobietę niezwykłą, przełamującą stereotypy w każdej dziedzinie ówczesnego życia. Już w dzieciństwie wyróżniała się nieprzeciętną inteligencją. Mimo to studia na Sorbonie wymagały od niej nie lada wysiłku. Kiedy Maria zapisała się na uniwersytet, uczyło się tam zaledwie 210 kobiet na 9000 studiujących osób. W Paryżu została na stałe dla swojego męża Piotra Curie. Razem badali nieznane dotychczas pierwiastki: rad i polon. Po otrzymaniu Nagrody Nobla zmagali się z ogromnym zainteresowaniem prasy. Mimo sławy, badaczka nigdy nie zapomniała o Polsce…
W przygotowanym przez Piotra Cieślińskiego i Jerzego S. Majewskiego spacerowniku znalazło się także wiele ciekawostek dotyczących czasów współczesnych Marii i dokonywanych wtedy odkryć naukowych. Urozmaicają go zdjęcia noblistki i jej rodziny, a także miejsc z nią związanych.