Nowe zaktualizowane wydanie słownika obejmuje około 8000 przysłów i zwrotów przysłowiowych, pochodzących z okresu od XVII wieku do czasów najnowszych. Powiedzenia opatrzono w informacje na temat pochodzenia oraz znaczenia. Książka zawiera interesujący wstęp, w którym autorka zapoznaje czytelnika z paremiologią i paremiografią – dyscyplinami wiedzy zajmującymi się przysłowiami.
Słownik podzielony jest tematycznie. Zawiera indeks, dzięki któremu czytelnik łatwo znajdzie przysłowie na daną okazję. W rozdziale „Bogactwo i bieda” można znaleźć np. zwrot Lepszy rydz niż nic, z adnotacją wskazującą na jego XVIII-wieczne źródło. W rozdziale „Aktualności przysłowiowe” są takie zwroty, jak Bierni, mierni, ale wierni albo Wszyscy są równi, ale niektórzy równiejsi. Obszerny, ciekawie napisany wstęp informuje m.in. o historii przysłów, ich zbieractwie i użyciu.
Ciekawa i wartościowa publikacja nie tylko dla miłośników języka, ale i dla nauczycieli, copywriterów, socjolingwistów, kulturoznawców, publicystów i polityków.
(...) przysłowia spotykamy wszędzie:
w rozmowach prywatnych i poważnych
dysputach politycznych, na wiecach
i w mowach z trybuny sejmowej,
w publicystyce, w radiowych i telewizyjnych
konkursach, przy prognozach pogody,
w tytułach przedstawień teatralnych i filmów
(...), w tytułach książek (...), w reklamach,
nawet w poezji.
(ze wstępu Autorki)