Książka znanego na całym świecie słoweńskiego filozofa i krytyka kultury, autora ponad 40 tytułów. Studium poświęcone przemocy, które według Żiżka jest konstytutywnym składnikiem każdego społeczeństwa.
Choć przemoc jest wszędzie, nie potrafimy jej wytłumaczyć ani zaakceptować. Prowokacyjna teza autora Żiżka głosi, że przemoc, której jesteśmy naocznymi świadkami, której sprawców widzimy na własne oczy - ma swe źródło w ukrytej przemocy, stanowiącej podstawę działania naszych systemów politycznych i ekonomicznych. Widzialna przemoc zbrodniarzy czy terrorystów często wydaje się zakłócać "normalny", spokojny stan rzeczy. "Ukryta" przemoc, o której pisze Žižek, leży jednak u podłoża tej naszej normalności. Przemoc jest częścią każdego systemu, na którym opiera się społeczeństwo. Choć wydaje się nieprzejrzysta, dla Žižka stanowi klucz do lepszego zrozumienia tego, co w naszej codziennej praktyce uznajemy często za irracjonalne wybuchy agresji.
Wzywając czytelników do czujności, autor dokonuje bezwzględnej wiwisekcji demokracji podległej prawom ekonomii, w których żyjemy. Bada krwawe reżimy totalitarne dwudziestego wieku i przemoc, którą nazwano "świętą". Ta książka zmieni nasz sposób myślenia.