Seria sześciu bogato ilustrowanych wydawnictw poświęconych udziałowi Polaków w zdobywaniu najwyższych gór świata - Himalajów i Karakorum. Ten obszerny temat został podzielony na sześć części:
2. Lodowi wojownicy. Od początków himalaizmu zimowego w latach 70. XX wieku polskie wyprawy odgrywają tu najważniejszą rolę. Można powiedzieć, że himalaizm zimowy to polska specjalność. Książka + płyta DVD
Dodatkiem do pierwszych pięciu tomów są płyty DVD z filmami ilustrującymi wyprawy i wydarzenia, o których mowa w tekście. Każdy z nich zawiera fragmenty autentycznych dokumentów nakręconych w Himalajach i Karakorum przez profesjonalne ekipy filmowe oraz samych alpinistów. Ponadto znajdują się tam wywiady z bohaterami i wybitnymi znawcami alpinizmu.