"Z notatnika młodego podróżnika. Pojazdy i nie tylko" to książka dla dzieci, nauczycieli i rodziców opowiadająca o pojazdach z różnych stron świata. Podróżowanie jest nieodłączną cechą natury ludzkiej, a przez to bliskie wszystkim, choć w zależności o miejsca życia podróżuje się w bardzo różny sposób. Dzięki książce poznamy bogato zdobione ciężarówki z Pakistanu, supernowoczesne pociągi shinkansen z Japonii, tradycyjne dwukółki z Afryki Północnej, czy motoriksze z Indonezji. Książka jest podzielona na rozdziały odpowiadające opisywanym pojazdom. W każdym rozdziale oprócz opisu pojazdu znajdują się strony, na których dzieci będą mogły spróbować swoich sił jako przyszli konstruktorzy i inżynierowie tworząc własne projekty i rysunki.
Fabularny wątek książki "Pojazdy znane i nieznane" został osnuty wokół podróży i notatek, które prowadzi chłopiec podróżujący z rodzicami. Chłopiec chce w przyszłości zostać inżynierem, interesują go pojazdy i rysuje co ciekawsze egzemplarze zauważone po drodze. Dodatkowo opisuje, gdzie (w jakim kraju, na jakim kontynencie, czy na wsi czy w mieście) i w jakim kontekście zobaczył danym pojazd. W tle opisu będzie dodatkowo pokazane warunki życia w danym kraju.
Publikacja zawiera także wiele ciekawostek geograficznych i społeczno-kulturowych, ukazuje tym samym różnorodność, wielorakość i lokalny koloryt odwiedzanych zakątków świata. Akcentowanie różnorodności sprzyja łamaniu stereotypów, to alternatywa dla uproszczonego postrzegania niektórych krajów - klasyfikowania ich jako rozwiniętych, bądź należących do "Trzeciego Świata". Książka ma formę notatnika, pamiętnika z podróży. Jej atutem - oprócz wartości merytorycznej, jest oprawa graficzna: ilustracje, zdjęcia, a także - szczególnie lubiane przez dzieci - kolorowanki, ukryte rysunki, wyszukiwanie różnic.
Książka zaraża pasją podróżowania. Temat pojazdów stanowi pomost do wiedzy na temat innych kultur i obyczajowości. Katarzyna Węgierek fantastycznie wczuwa się we wrażliwość jedenastolatka analizując szczegóły techniczne skrajnie różnych pojazdów, wynajdując ciekawostki, którymi można zaskoczyć niejednego dorosłego. Informacje umieściła w klimacie przygody. (…) Osobiście uwielbiam, gdy książka nosi rys nie tylko autorski, ale i czytelniczy, gdy zaczyna żyć dzięki dialogowi tekstu z czytelnikiem, a ta książka inspiruje do tego, by na jej stronach tworzyć osobisty pamiętnik. Jestem głęboko przekonana, że raz otworzona będzie źródłem pasji i uwrażliwiania na świat i jego mieszkańców. Marianna Kłosińska - mama trójki dzieci, z zawodu plastyk pasje: pedagogika, psychologia, kreatywność, komunikacja interpersonalna obecnie prezes Fundacji Bullerbyn