Dwa portrety wybitnych polskich himalaistów i dwie poruszające historie o ich drodze na szczyty najwyższych gór świata.
Jerzy Kukuczka osiągnął największy sukces w historii polskiego himalaizmu i na zawsze zapisał się w dziejach światowego. Jako drugi człowiek – po Reinholdzie Messnerze – zdobył „koronę Himalajów”, czternaście ośmiotysięczników, co zabrało mu jedynie osiem lat, a Tyrolczykowi dwa razy tyle, choć Polak wybierał w dodatku albo najniebezpieczniejsze, dziewicze drogi, albo szedł w najtrudniejszej pogodzie. „Nie jesteś drugi, jesteś wielki” – napisał mu w depeszy Messner, z którym prowadził osławiony, podkręcany jeszcze przez media, wyścig.
Adam Bielecki, który swoją przygodę ze wspinaczką rozpoczął trzydzieści lat później, jest obecnie uważany za jednego z najmocniejszych himalaistów na świecie, mistrza zimowej wspinaczki w Himalajach i Karakorum, sztuki uprawianej przez nielicznych na świecie, która stała się naszą narodową specjalnością. Zdobywając jako pierwszy człowiek zimą Gaszerbruma I i Broad Peak, zapisał się na stałe w historii polskiego himalaizmu.
Himalaizm to Wielka Przygoda, dla jednych metafizyczna, dla innych sportowa, za każdą kryją się jednak ludzie. Ci, którzy muszą iść i ich rodziny, które muszą zostać, ci, od których zależy organizacja wyprawy i ci, z którymi osiągniesz sukces stojąc kilka minut na szczycie, niemożliwy bez braku wzajemnego zaufania, ale okupiony często pomówieniami, obrazą, fałszywie pojmowanymi ambicjami…
Książki Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście i Spod zamarzniętych powiek to rzecz o determinacji i górach. Można w nich znaleźć współczesne przygody i panoramę wielkich górskich wydarzeń sprzed lat, losy młodych wspinaczy i historię legend polskiego alpinizmu.