Podręcznik prezentuje treści kształcenia w układzie chronologicznym – od antycznej tradycji bohaterskiej, przez narodziny państwowości polskiej w średniowieczu, po przemiany przełomu XX i XXI w. Ukazuje ważne wydarzenia z historii Polski oraz postacie, które swoimi działaniami znacząco wpłynęły na dzieje ojczyste. Prezentuje także bohatera zbiorowego – polskie społeczeństwo, w różnych, często dramatycznych, okresach jego historii.
Na kartach podręcznika pojawiają się również antybohaterowie – w ten sposób dzieje narodu polskiego mogą stać się nie tylko źródłem pozytywnych wzorów, lecz także inspirować do krytycznej dyskusji na temat losów ojczyzny.
Autorzy przedstawiają omawiane zagadnienia tak, by uczeń zapoznawał się z różnymi opiniami i mógł samodzielnie formułować wnioski i oceny. W podręczniku znalazło się ponadto kilkanaście wyodrębnionych ramek problemowych zatytułowanych Oceny, dyskusje, spory. Do dyskusji zachęcają również materiały ćwiczeniowe i źródłowe zamieszczone po każdej jednostce lekcyjnej, a także w ramach lekcji powtórzeniowych Sprawdź, co już umiesz.