„Myśliciele polityczni” stanowią klarowne i obszerne wprowadzenie do Zachodniej myśli politycznej napisane przez zespół naukowców o uznanej międzynarodowej renomie. Ten najlepszy z istniejących zbiór przedstawia omówienie kanonu wielkich teoretyków, od Sokratesa i sofistów po myślicieli współczesnych, takich jak Habermas i Foucault.
Każdy rozdział otwierają krótki przewodnik po rozdziale, szkic biograficzny i wymienienie kluczowych tekstów i idei danego myśliciela. Po nich przedstawione zostaje krytyczne omówienie idei i znaczenia tego myśliciela oraz podsumowanie najważniejszych współczesnych osiągnięć naukowych w danym obszarze.
Myśliciele polityczni usiłowali opisywać instytucje i praktyki, doradzać władcom, bronić wartości i zasad lub też krytykować świat, w którym przyszło im żyć. Skupiali się na zagadnieniach wąskich, odnoszących się do instytucji rządowych, ustanawiania prawa i korzystania ze środków przymusu, lub na problemach szerszych, dotyczących charakteru społeczeństwa bądź ludu. W najogólniejszym sensie, myśl polityczna jest zbieżna z tym, co dzisiaj nazywamy etyką i filozofią moralną, socjologią i antropologią, jak również teologią i metafizyką. Niektórzy myśliciele polityczni próbowali wyjaśnić naturę człowieka jako zwierzęcia społecznego i rolę polityki w rozwijaniu ludzkiej pomyślności i dobrobytu, podkreślając tym samym rangę aktywności politycznej we w pełni ludzkim życiu. Inni starali się wyjaśnić, dlaczego polityka, choć jest konieczna, ma drugorzędne znaczenie wobec ważniejszych celów człowieka, takich jak poszukiwanie zbawienia i życia wiecznego. Późniejsi myśliciele usiłowali podporządkować aktywność polityczną innych dziedzinom ludzkiej aktywności, takim jak „społeczeństwo” czy „ekonomia”. (...) Niniejszy tom przedstawia kanon najważniejszych myślicieli politycznych, którzy na różne sposoby kształtowali intelektualną architekturę naszych współczesnych koncepcji ram polityki. Fragment Wprowadzenia