Gdzie można spotkać kangura? Poza Australią oczywiście w ZOO. Ale miliony dzieci na całym świecie wiedzą o istnieniu bardzo nietypowego kangura. Jest to Kangur Matematyczny.
Wyobraźcie sobie, że w pewien marcowy poranek 6 milionów uczniów z różnych zakątków ziemi – czy to w zimnej Kanadzie, czy na mroźnej Syberii, w upalnej Brazylii czy Malezji, w prawie wszystkich krajach Europy – zasiada, by rozwiązywać zadania największego między narodowego konkursu matematycznego „Kangur”.
W Polsce Kangur zadomowił się na dobre i w tym roku minęła dwudziesta siódma edycja konkursu.
O czy jest ta książeczka?
Franek i Helenka po raz kolejny goszczą w domku swojego matematycznego przyjaciela Kangura Matematycznego. Tam wśród przygód, bajkowych postaci i niespodzianek bohaterowie rozwiązują ciekawe zadania i łamigłówki.
W pierwszym rozdziale pojawiają się siejące grozę wojownicze iksy i igreki oraz Kangur z czwororożnymi kurami, śpieszący na ratunek dzieciom. I wtedy zadania z nogami, mostami i pociągami na pierwszy rzut oka trudne, okazują się ciekawe i łatwe. Rozdział drugi, „spokojniejszy”, poświęcony jest obwodom figur. W krótkim rozdziale trzecim umieszczono zadania o zabarwieniu humorystycznym, ale nie tylko takie. Dwa kolejne rozdziały poświęcone są przykładowym zestawom zadań, ułożonym na wzór testu konkursu Kangur Matematyczny. Na końcu są podane odpowiedzi do wszystkich zadań i przykładowe rozwiązania niektórych z nich.
Miłej zabawy oraz wielu wygranych matematycznych potyczek z zadaniami i łamigłówkami życzą Czytelnikom autorki i Kangur Matematyczny.