Ku współczesności – to nowoczesny podręcznik przeznaczony dla uczniów klasy I szkoły ponadgimnazjalnej, przygotowany zgodnie z wymogami reformy edukacyjnej. Wykład zaczyna się – zgodnie z nową podstawą programową – od momentu zakończenia I wojny światowej, w 1918 roku. Autorzy przypominają jednak wydarzenia okresu Wielkiej Wojny, które miały wpływ na kształt świata powojennego. Datą końcową okresu omawianego w książce jest rok 2006.
Podręcznik jest podzielony na 27 rozdziałów. Wykład wzbogacają m.in. liczne stałe ramki porządkujące i rozszerzające wiadomości, jak „Historii dzień powszedni”, „Warto wiedzieć”, „Znaki czasu”, „Bohater chwili”, a także teksty źródłowe wraz z poleceniami. Dodatkowe materiały poświęcone kulturze, nauce i zagadnieniom społecznym przedstawiono w ramach rozkładówek „Taki był świat”. Atutem podręcznika jest bogata ikonografia (w tym infografiki, schematy), mapy z obudową statystyczną, karykatury i zdjęcia z epoki. Większość tych elementów zaopatrzona jest w obszerne wyjaśnienia oraz poleceniazachęcające ucznia do samodzielnej pracy i dalszego zgłębiania wiedzy.
Autorzy podręcznika zrezygnowali z klasycznego zeszytu ćwiczeń. Jego funkcję – poza standardowymi zestawami poleceń po każdym rozdziale – pełni 6 kilkustronicowych bloków powtórzeniowych zawartych w podręczniku, pomyślanych jako narzędzie do utrwalenia i sprawdzenia wiedzy przed klasówką z szerszego zakresu materiału. W blokach powtórzeniowych znajdują się kalendaria wydarzeń, wyszczególnienie wymagań oraz ćwiczenia.