Burzliwa biografia dumnego miasta Dumne miasto hanzeatyckie, główny ośrodek handlu bałtyckiego, scena wybuchu drugiej wojny światowej, miasto `Blaszanego bębenka` i Solidarności. Fascynująca historia Gdańska toczy się między Polską a Niemcami, jest zmienna i zaskakująca.
`Gdańsk to miasto wyjątkowe. Miasto - symbol, miasto - państwo, miasto wielu narodów. Różni ludzie, różne władze i koniunktury przyszły, przeszły i minęły, natomiast jego kolory zostały. Bardzo mi miło, że moja książka o tym pięknym i zarazem trudnym kawałku ziemi, o jego bogatej historii i barwnych historiach, mogła się ukazać po polsku. Mam nadzieję, że wiedza o przeszłości Gdańska ożywia debatę o jego wizjach i przyszłości`. - mówi Peter Olivier Loew.
Książka prowadzi czytelnika przez historię Gdańska, wciąga w środek historycznych wydarzeń, ciekawie i zrozumiale opisuje dzieje ponadtysiącletniego miasta. Zaczyna się od `Gyddanzyc` - tak nazwano miasto w pierwszej wzmiance historycznej z życiorysu św. Wojciecha, który w 997r przejechał przez Gdańsk. Dalej pisarz zabiera nas w podróż w czasie, przez złote (lecz również naznaczone wojnami krzyżackimi) czasy średniowiecza, późniejszy schyłek i ponowny rozwój miasta, aż do momentu, gdy zostało Wolnym Miastem, po II Wojnę Światową i historię `Solidarności`.
Opowieść o źródłach gdańskiej tożsamości `Gdańsk. Biografia Miasta` różni się od wcześniej opublikowanej książki Loewa. O ile wydana przez Słowo/Obraz Terytoria w 2012 r. publikacja `Gdańsk i jego przeszłość` jest książką o kulturze historycznej w XIX i XX w., o roli Gdańska w polsko-niemieckim dyskursie historycznym, politycznym i mentalnym, o tyle `Gdańsk. Biografia miasta` to opis całych dziejów Gdańska w oparciu o najnowsze badania polskich i niemieckich historyków, próba całościowego spojrzenia na fenomen Gdańska, na to co kształtowało tożsamość miasta` - mówi Aleksandra Szymańska - Dyrektor IKM.