Hiszpania w ciągu niespełna dwudziestu lat z państwa katolickiego przekształciła się w jeden z najbardziej zlaicyzowanych i antykatolickich krajów w Europie. Jej przywódcy sami siebie uznają za liderów rewolucji obyczajowej, która ma przeorać całą Europę i Amerykę Łacińską.
Małżeństwa osób tej samej płci nazywanie ojca i matki rodzicem A i rodzicem B aborcja na życzenie, i to nawet dla nastolatek, czy wreszcie szkolenia z masturbacji dla uczniów podstawówek – to wszystko jest już rzeczywistością w Hiszpanii, a zdaniem José Luisa Rozdrígueza Zapatero, premiera tego kraju, będzie przyszłością w całej Europie. Czy rzeczywiście tak się stanie? Jak wygląda codzienność katolików w kraju ogarniętym rewoltą obyczajową i zimną wojną domową? Czy hiszpańscy katolicy mogą się jeszcze podnieść i odzyskać utracone pozycje?
W „Bitwie o Madryt” na te pytania starają się odpowiedzieć publicyści i reporterzy: Grzegorz Górny i Tomasz P. Terlikowski, a także ich rozmówcy: hiszpańscy uczeni, politycy i dziennikarze, którym bliska jest wizja Hiszpanii katolickiej. Jeśli chce się zrozumieć sytuację w Hiszpanii, tę książkę trzeba przeczytać.