Celem niniejszego przewodnika jest wprowadzenie czytelnika w fascynujący świat grzybów, nauczenie go podstawowych technik i zapoznanie z pojęciami koniecznymi do skutecznego oznaczania gatunków. To pierwsza tak obszerna, barwnie ilustrowana publikacja opracowana z myślą o terenie Polski. Fotografie zostały tak dobrane, a opisy tak ułożone, aby odpowiadały sposobowi patrzenia amatora - uwagę zwrócono na cechy dostrzegalne gołym okiem i jednocześnie bardzo charakterystyczne, wyróżniające dany gatunek. Atlas obejmuje swym zakresem grupę tzw. grzybów wielkoowocnikowych (macromycetes), tj. takich, które tworzą owocniki łatwo dostrzegalne, zwykle o rozmiarze przekraczającym 5 mm. Istnieje kilka tysięcy gatunków spełniających to kryterium. Uwagę skupiono na tych, które wzbudzają największe zainteresowanie z racji jadalności lub toksyczności, dużych, barwnych i rzucających się w oczy owocników lub ze względu na częste występowanie w naszym otoczeniu. Uwzględniono też wszystkie grzyby podlegające ochronie i dopuszczone do obrotu handlowego w Polsce. Książka pozwoli na pogłębienie wiedzy o grzybach jadalnych i trujących, poznanie najważniejszych "hub" groźnych dla drzewostanu. Dzięki niej nauczymy się lepiej dostrzegać obecność grzybów, bogactwo różnych form cieszących oko.
O autorze:
Marek Snowarski (ur. 1968 r.). Jego ulubionym terenem wypadów jest Dolny Śląsk. Wyjazdy urlopowe poświęca na poznawania lasów w innych częściach Polski. Od dzieciństwa interesował się przyrodą, w szczególności światem roślin, a od 1996 r. przyrodnicze pasje koncentruje na nauce o grzybach - mykologii. Jest autorem wielu doskonałych zdjęć grzybów, także tych bardzo rzadko spotykanych. Zajmuje się także popularyzowaniem hobby, jakim jest poznawanie i zbieranie grzybów, czego dowodem jest m.in. niniejszy atlas.
W serii ukazały się: Atlas grzybów, Atlas minerałów i skał, Atlas owadów, Atlas pogody, Atlas ptaków, Atlas roślin, Atlas ziół.